İzmir Özel Türk Koleji 3.Kampüsünü Marmaris’te açıyor

İzmir Özel Türk Koleji bölgesel-ulusal gelişim vizyonu doğrultusunda 63 yıllık köklü eğitim birikimi ve deneyimiyle Marmaris’te yeni bir kampüs açıyor.

Kurulduğu 15 Kasım 1950 tarihinden bu yana “doğru seçimler yapabilen, kendisine ve çevresine çok yönlü katkısı olan, çağdaş, dengeli ve mutlu Türk Gençleri yetiştirmek” misyonu ile otuz bini aşan mezun yetiştiren İzmir Özel Türk Koleji eğitim vizyonunu İzmir dışına taşıyor.

29 Öğrenci ve 14 öğretmen kadrosu ile eğitimci, matematik öğretmeni merhum Bahattin Tatış tarafından kurulan İzmir Özel Türk Koleji, İzmir’deki mevcut iki kampüsünün ardından 63 yıllık birikimini 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Marmaris’te yeni kampüsünde öğrencilerine aktarmaya devam edecek.

 Kenan Evren Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulmuş olan Özel Marmaris Koleji , İTK ve Vakıf arasında varılan anlaşma sonucunda İzmir Özel Türk Koleji tarafından devir alındı. Okul 2013-2014 eğitim-öğretim yılında İzmir Özel Türk Koleji Marmaris KEV Kampüsü olarak İTK Okulları arasında yerini alacak. 15 bin dönüm üzerine kurulu olan İTK Marmaris Kampüsü’nde Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve yönetim binaları ile germe yapı spor salonu yer almaktadır.

63 Yıllık geçmişi boyunca Türk Milli Eğitim Sistemine uygun olarak, fakat bunun üzerine kendi değer ve stilini ekleyerek geliştirdiği eğitim ve öğretim anlayışını, kısacası İTK Çerçevesi’ni  tüm İTK okullarında olduğu gibi Marmaris Kampüsü’nde de uygulayacak olan  İTK; burada da kendi kültürünü ve değerlerini oluşturmuş bir kurumun yaşamda iz bırakan bireylerini ve yarınlarda var olan nesillerini yetiştirecek.

Akademik ve idari yöneticilerinden oluşan bir ekiple 22 Mayıs’ta velileri ile ilk kez Marmaris’te bir araya gelen İTK, 12 Haziran’da da geniş katılımlı bir tanışma resepsiyonu düzenledi. Tanıtım toplantısı ve kokteyl şeklinde Marmaris Pineta Delux Otel'de gerçekleşen organizayona Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral, Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli, İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış, İTK Eğitim Danışmanı Prof. Dr. Atilla Sezgin, İTK Kampüsü Müdürü İpek Sezgin, İTK Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Göksel Bozok, öğretmenler ve öğrenci velileri ile çok sayıda davetli katıldı.

İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış, üçüncü kampüsün İzmir dışında ve özellikle Marmaris’te açılmasının İTK’nın geleceğe dönük vizyonunun ve büyüme stratejisinin bir sonucu olduğunu belirterek “İzmir Özel Türk Koleji olarak, köklü ve başarılı geçmişe sahip İzmir kampüslerimizin ardından, üçüncü İTK  Kampüsümüzü  2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Marmaris’te hayata geçiriyoruz. Hedefimiz, yeni okulumuzu çok kısa zamanda İTK eğitim öğretim felsefemiz ile daha da ileriye götürmek, büyütmek, bölgenin en başarılı okulu haline getirmektir. Yeni okulumuz Güney Ege’nin en güzel okulu olsun istiyoruz.” Dedi.

İTK Bandosu’nun Marmaris halkı ve türsitlerin yoğun ilgisi altında konukları karşıladığı resepsiyonda once İTK’nın kısa bir tarihçe filmi gösterildi. İTK'lı öğrencilerin büyük beğeni alan zeybek gösterisi ile başlayan tanıtım toplantısında konuşan İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış, "Bizler Marmaris Kampüsümüzü açma kararı aldığımız günden itibaren büyük bir gurur ve heyecan içindeyiz. Çünkü burada amacımız sizlere sadece iyi bir eğitim öğretim yuvası kazandırmak değil. Bu konuda çok iddialıyız. Asıl hedefimiz okulu Güney Ege'nin en güzel okullarından birisi haline getirmektir. Artık Marmaris'ten İzmir'e değil Türkiye'nin her yerinden Marmaris'a çocuklarımız okumaya gelecek. Bugün Özel Türk Koleji, Türkiye'nin en eski özel okulu olma özelliğine sahip.

Biz, kurucumuz Bahattin Tatış’ın “biz neden yabancı okullar gibi Türk ekolü olacak bir okul açmıyoruz” düşüncesinden yola çıkarak “Öyle Gençler yetiştirelim ki sadece akademik başarıya değil, sosyal başarıya da sahip olsunlar.” Diyoruz.  Bu nedenle misyonumuz çevresine ve kendisine çok yönlü katkısı olan, Çağdaş, dengeli, Mutlu Türk Gençleri yetiştirmektir. Bu nedenle eğitimlerimizde çocuklarımızı çok yönlü olarak yetiştirmek için akademik kazanım, sosyal gelişimlerini sağlamak ve bir yandan da önemli değerlerimizi onlara katmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral ise "Bugünü Marmaris'e eğitim alanında yeni bir anlayışla bir eğitim kuruluşunun başladığı bir gün olarak anacağız. İnanıyorum ki ilçemizde İzmir Türk Koleji'nde eğitim görmüş dostlarımız da var. Ben 34 yıllık kamu yöneticiliğim boyunca İzmir'de görev yapmadım. Ancak İTK'dan yetişen insanlarla hayatın değişik alanlarında yollarımız kesişti. Onların hangi değerlerle yetiştiklerini nasıl bir birey olduklarını toplum için nasıl çalıştıklarını gözlemleme şansını yakaladım. İnanıyorum ki bugün burada bu değerli kurumun Marmaris şubesini eğitim sistemimize kazandırırken, gelecekte de Marmaris'ten hepimizin ileride sevinç duyup gıptayla yaklaşacağımız gençlerimiz ve toplumumuza ülkemize hatta tüm insanlığa hizmet verecek düzeyde insanlar yetiştirme şansını yakalayacağız. Ben öyle bir eğitim kurumunu Marmaris'e kazandıran İTK yöneticilerine ve böyle bir değişime ön ayak olan Kenan Evren Vakfı'na teşekkür ediyorum dedi.

İTK Eğitim Danışma Atilla Sezgin "Eğitim ve öğretimin yanında irdeleyici, sorgulayıcı, takım çalışması yapan gençler yetiştiriyoruz. Bunun için girişimcilikle ilgili kulüplerimiz var. Buradan mezun olan gençler sadece devletimizin çeşitli kademelerinde önemli görevler alırken aynı zamanda da  yanında liderlik özelliklerine sahip, inovatif yetenekleri gelişmiş, sosyal sorumluluklar ilgili projelere katılmaları için çalışıyoruz. Bunu sağlamak için alanında uzman güçlü bir eğitim kadromuz ve iyi bir teknolojik alt yapımız var" dedi.

 

İTK Mezunları Derneği Başkan Yardımcısı ve İTK Büyük Çiğli Kampüs Müdürü  İpek Deniz de konuşmasında  "Biz burada yaşam başarısına sahip 30 bini aşkın mezunumuzu temsilen ve onların verdiği güçle bulunuyoruz. Biz sadece okul başarısına değil aynı zamanda hayat başarısına sahip gençler yetiştirmeye özen gösteriyoruz. İTK mezunları vatanını seven görevini en iyi yapandır. Biz öğrencilerimize önce bunu öğretiyoruz. Ben de bir İTK mezunu olmaktan ve 4. kuşak mezunlarımızı vermekten gurur duyuyorum" dedi.

İTK akademik ve idari yöneticilerinden oluşan bir ekiple 22 Mayıs’ta Marmaris’te velileri ile ilk kez bir araya gelen İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış, üçüncü kampüsün İzmir dışında ve özellikle Marmaris’te açılmasının İTK’nın geleceğe dönük vizyonunun ve büyüme stratejisinin bir sonucu olduğunu belirterek “İzmir Özel Türk Koleji olarak, köklü ve başarılı geçmişe sahip İzmir kampüslerimizin ardından, üçüncü İTK  Kampüsümüzü  2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Marmaris’te, İzmir Özel Türk Koleji Marmaris KEV Kampüsü adıyla hayata geçiriyoruz. Hedefimiz, yeni okulumuzu çok kısa zamanda İTK eğitim öğretim felsefemiz ile daha da ileriye götürmek, büyütmek, bölgenin en başarılı okulu haline getirmektir.” Dedi.

 

 

Toplantının sonunda tekrar söz alarak, önümüzdeki eğitim-öğretim yılıyla birlikte İTK eğitim standardının yeni kampüslerinde de sağlanacağına inandığını belirten Tatış, “İzmir Özel Türk Koleji olarak biz sürekli gelişime inanan bir kurumuz.  Bu konuda mevcut akademik ve idari kadromuzun yeni kampüsümüzle ilgili çalışmalara destekleri çok büyük. Biz İTK Ailesi olarak 63 yıl boyunca başarıdan başarıya koşarak , öğretmeni ile, mezunu ile, öğrencisi ile  Türkiye’de ekol olmuş bir kurumun üyeleriyiz. Şimdi de bu kurumun değerlerini ve ilkelerini ilk defa İzmir dışına bir okul ile taşımanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Yüzlerce başarılı mezunumuzun bulunduğu , her birinin alanlarında söz sahibi, fikir önderi olduğu Marmaris’e gelmek ve bu kez kendilerini  velilerimiz olarak görmek bize ayrı bir heyecan veriyor.” Diyerek bu yatırımla ilgili kararlılık ve heyecanını dile getirdi.

Aynı gün okulun akdemik kadrosu ile yapılan toplantıda da İTK kültür ve değerlerine vurgu yaparak, geçmişten bu güne öğretmenlerin ve yetiştirdikleri mezunların önemine ve İTK’nın varlığına kattığı güce değinen İTK Genel Müdürü, “biz bu yatırımla 63 yıldır ve 3 kuşaktır sahip olduğumuz adımızı ve İTK markasını ortaya koyuyoruz. Okulumuzu geliştirmek ve başarılı, değerli bir eğitim kurumu haline getirmek zorundayız. İTK 63 yıl değil 163 yıl, 3 kuşak değil 33 kuşak daha yaşasın istiyoruz.” Diyerek hedeflerinin başarı olduğunu vurguladı.

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Miray Göksu ile Başkan Yardımcısı Doğan Tugay’ın da katıldığı toplantıda  bir konuşma yapan İTK mezunu Tugay, “benim de mezunu olduğum İzmir Özel Türk Koleji’nin kurduğumuz okulu yaşatacak olmasından ayrı bir onur ve memnuniyet duyuyorum. Velilerimiz bilsinler ki biz bu okula büyük emek verdik, bu emeklerimiz bundan sonra İTK yönetimi ve eğitim sistemiyle daha da büyüyecek ve başarılı olacaktır” diye duygularını dile getirdi.

 

Velilerin Davetlilerin toplantı sonrası İTK akademik kadrosu ile birebir sohbetleri keyifli bir ortamda sürerken, veliler İzmir Özel Türk Koleji’nin tarihçesi, eğitim yaklaşımı, kültür ve değerleri hakkında detaylı bilgi alma fırsatı da buldular.

Bu haber 3332 defa okunmuştur.

2013-09-05 10:30:10


Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Bu habere yorum yapın
Adınız Soyadınız
E-Mail
Konu
Mesaj
 
Kategorisindeki Diğer Haberler
Çağdaş Marmaris © 2009-2012. All rights reserved. Öznet Design Studio
Yazar Girişi