Atatürk'ün Gençliğe Hitabesindeki her kelimenin arkasındayız

Marmaris Kent Konseyi; 23 Şubat 2012 Perşembe günü Atatürk'ün Marmaris'e gelişinin yıldönümü nedeni ile düzenlenen törende bir konuşma yapan Duran Ergül'ün Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinden alıntılar yaparak gerçekleştirdiği konuşmasının bir AKP'li kadın izleyici tarafından kesilmesi ve sonrasında bir yerel gazetede yayınlanan haber kınandı. Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Baki Kol; Etkinlik programı yapılırken Kent konseyi başkanlığımız kesinlikle hiçbir siyasi görüş, hiçbir sivil toplum örgütü, hiçbir şahsın görüş ve düşüncesine hizmet etmeden, renk, dil, din ve inanış farkı gözetmeden tüm Türkiye Cumhuriyeti halkının şerefle ve onurla inandığı ve kabul ettiği Mustafa Kemal Atatürk'ün Marmaris'e gelişini Marmaris halkımız ve yaşayanlarıyla coşkuyla kutlamayı amaçlamış ve gerçekleştirmiştir.” diye konuştu.

 

M. İsmail ÜÇKAN

Marmaris Kent Konseyi bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında törende bir konuşma yapan Duran Ergül'ün yalnızca Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinden alıntılar yaparak gerçekleştirdiği konuşmasının bir AKP'li kadın izleyici tarafından kesilmesi ve sonrasında sahibi AKP yönetiminde olan bir yerel gazetede yayınlanan haberi kınandı. Marmaris Kent Konseyi Yürütme kurulu başkanlığı adına Baki KOL tarafından okunan basın açıklamasında; 31.12.2012 de yapılan Kent konseyi olağan kongresinde, kongre üyesi olan tüm siyasi partiler, kamu kurum Ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerinin değerli üyeleri ile Atatürk'ün 23 Şubat 1935 de Marmaris'i ziyaret ettiği ve her 23 Şubat'ın coşku ve şenliklerle kutlanmasına oybirliğiyle karar alındığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi.

"Bu amaçla Kent konseyi başkanlığımız 23. Şubat günü ilk defa hazırlıklarını yaparak Atatürk'ün Marmaris'e geliş gününü Yat limanı küçük amfide sizlerin coşkulu katılımı ile gerçekleştirmiştir. Bu nedenle sizlerin sevincini, onurunu, mutluluğunuzu paylaşıyoruz ve yaşıyoruz.

Yaptığımız 23. Şubat etkinliği Ve kutlama programı tamamen kent konseyimiz yürütme kurulunun kararı ve organizesi sorumluluğunda yapılmıştır.

Etkinlik programı yapılırken Kent konseyi başkanlığımız kesinlikle hiçbir siyasi görüş, hiçbir sivil toplum örgütü, hiçbir şahsın görüş ve düşüncesine hizmet etmeden, renk, dil, din ve inanış farkı gözetmeden tüm Türkiye Cumhuriyeti halkının şerefle ve onurla inandığı ve kabul ettiği Mustafa Kemal Atatürk'ün Marmaris'e gelişini Marmaris halkımız ve yaşayanlarıyla coşkuyla kutlamayı amaçlamış ve gerçekleştirmiştir.

Etkinlik sürecinde, bu konuda çok emeği geçmiş olan emekli öğretmen sn. Duran Ergül'e de konuşması için söz verilmiştir. Ne yazık ki Sn. Duran Ergül'ün konuşması sonlannda bir sn. bayanın izinsiz kürsüye müdahale ederek etkinliği provoke etmek isteğinde bulunmasına üzülerek tüm halkımızla şahit olduk.

Tüm Türk gençliğinin Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce, 20. Ekim. 1927 tarihinde, söylediği gençliğe hitabesindeki, her cümlenin, her kelimenin arkasında olduğunu büiyoruz ve inanıyorum

Hiç bir Türk vatandaşının gençliğe hitabenin 10 defa yüz defa okunmasından rahatsız olacağına inanmıyoruz ve kabul etmiyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün hiçbir şahıs, hiçbir kurum veya kuruluşun sahiplenme, koruma anlayışında olacak bedhahlara ihtiyacı yoktur, olamazda.

Bu anlayışta olanların gelecekte tarihin karanlık çöplüğünde yerlerini alacakları açık ve kesindir.

Önemli olan Mustafa Kemali Anlamaktır.

Mustafa Kemal Atatürk. demek:

Demokrasi, demektir.

Cumhuriyet, demektir.

Laiklik, demektir.

Hürriyet, demektir.

Tam Bağımsızlık, demektir.

Devrimcilik, demektir.

Halkçılık, demektir.

Eşitlik ve Eşit Paylaşım, demektir.

Adalet Mülkün  Temelidir, demektir.

Muassır Medeniyet, demektir.

Yurtta Sulh Cihanda Sulh, demektir.

Bu anlayışı kabul etmeyen veya edemeyenleri şiddetle kınıyoruz, tüm marmaris halkımızın takdirine sunuyoruz."

Basın toplantısında daha sonra kişisel görüşlerini açıklayan Kent Konseyi Üyesi Zehra Yüzak da 23 Şubat'taki törenler sonrasında bazı gazetelerde çıkan haberlerden bir Kent Konseyi üyesi olarak oldukça rahatsızlık duyduğunu belirterek, haberde Duran Ergül'ün "hangi sıfatla konuşma yaptı?" sorusuna açıklık getirdi. Yüzak Ergül'ün emekli bir öğretmen olduğunu, emekli olduktan sonra Marmaris Atatürkçü Düşünce Derneğinin kurucu üyeliğinin yanısıra uzun yıllar Marmaris tarihine ışık tutmaya çalışmış değerli bir araştırmacı yazardır olduğunu anlattığı konuşmasında şunları söyledi; "Duran Ergül ve Mukbil Gülkokan'a yaptıkları çalışmalardan dolayı buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.  Onlar Atatürk'ün Marmaris'e gelişi ile ilgili ilk çalışmaları başlatan kişilerdir. Bu nedenle Duran Ergül'e etkinlikte söz hakkı verilmiştir. Maalesef yerel bir basın organında çıkan haberde Duran Ergül'ün  "Bu günkü iktidarın temsilcileri Atatürk'e ihanet içindedir" dediği iddia edilmiştir. O toplantı bütün basın yayın organları tarafından kayıt altına alınmıştır. Sayın Ergül'ün konuşmaları daha önce de etkinliğe katılan bütün Marmaris'liler tarafından tekrar edilen Atatürk'ün gençliğe hitabesinden alınmıştır. Konuşmada kesinlikle bu günkü iktidar ya da bir siyasi parti ismi telaffuz edilmemiştir. Bu etkinliğe gölge düşürmek isteyen kişi ve kurumları kınıyorum."

 

Bu haber 9440 defa okunmuştur.

2012-03-01 12:47:50


Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Bu habere yorum yapın
Adınız Soyadınız
E-Mail
Konu
Mesaj
 
Kategorisindeki Diğer Haberler
Çağdaş Marmaris © 2009-2012. All rights reserved. Öznet Design Studio
Yazar Girişi