Taş ocağı çevrecilerin gayreti ile durduruldu

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin çalışmaları durdurulan taş ocağı hakkında açıklama yaptı. Kutengin açıklamasında MÇD olarak her ihbarı titizlikle değerlendirdiklerini kaydetti. Kutengin;   “Çevre katliamına sebep olan bu gibi izin ve ruhsatlar,1.derece de sit alanını işgalleri, izin veren kaynakları zaten bilinmektedir. Çevre mücadeleleri resmi onaylara rağmen sivil toplum örgütlerinin, derneklerin protestoları ve kurumların ve yönetimlerin yasal yollara başvurup iptal davaları ile önlenebilmiştir. MÇD Olarak gücümüz nispetinde bu gibi çevre olumsuzluklarına karşı mücadele etmekteyiz. Asparan taş ocağı çevreye duyarlı kişi ve kurumların baskıları ile durdurulmuştur. Taş Ocağı durdurulması ile ilgili ve emeği geçen İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, Kadem Mete, Doğan Tugay’ teşekkür ederiz. MÇD Olarak birçok çevre tahribatı ile mücadele edilmektedir. Bakanlıklar dahil kurumlara tarafımızdan yapılan itirazlar, duyurular, Sitemiz yazışmalar Bölümünde yer almaktadır. Dileğimiz herhangi bir çevre olumsuzluğu duyulduğunda Çevrecileri duyarsızlıkla suçlama ‘Neredesiniz Çevreciler’ veya ‘olamaz yaptırmayız’ yerine halkın gözü kulağı olan basınımız ile birlikte haberleşerek hep birlikte konunun üzerine giderek mücadele vermektir.”şeklinde konuştu. 

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin çalışmaları durdurulan taş ocağı hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Marmaris’in İçmeler beldesi, Asparan mevkiinde taş ocağı yapılacağına dair çıkan haberler üzerine Marmaris gündemi değişmişti.  Haberin basında yer almasının ardından açıklama yapan İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, “Marmaris’te taş ocağı intihardır” diyerek, yapılan çalışmaya karşı olduklarını ifade etmişti.

 

 

 

Eren’in yanı sıra taş ocağı çalışmalarına çeşitli siyasi isimlerden de tepki geldi. Bu isimler Marmaris’te bulunan çevre derneklerinin konuyla yeterince ilgilenmediğini savunarak dernekleri görev yapmaya çağırdı.

 

 

 

Bunun üzerine çevre tahribatı konusunda Marmaris’te etkin görev yapan Marmaris Çevreciler Derneği Başkanı Ahmet Kutengin bir açıklama yaptı. Kutengin açıklamasında genelleme yapılmasından rahatsız olduklarını dile getirerek, MÇD olarak her ihbarı titizlikle değerlendirdiklerini kaydetti.

 

 

Kutengin sözlerine şöyle devam etti;  “öncelikle Asparan mevkiindeki  Taş Ocağı ruhsatının nasıl alındığı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek isterim.İlk Müracaat Enerji Bakanlığına bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne ruhsat için yapılıyor ve ruhsat alınıyor. Alınan Ruhsat ile Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapılıyor ve İşletme raporu (İzin) alınıyor. Rapor Orman Bölge Müdürlüğü’ne gidiyor. Devamında Orman Genel Müdürlüğü’ne ulaştırılıyor. Rapor Orman Bakanlığı’ndan “Olur” alıyor ve Başbakanlığa gönderiliyor. Başbakanlık onayı ile işletme raporu Muğla Bölge Müdürlüğü ve İlçe Orman İşletme müdürlüğüne gönderiliyor. Başbakanlığın verdiği izne başka bir makamın hayır demesi olanaksız. Nihai karar ve onay Başbakanlıkta. Asparan F1 Grup doğal taş mermeri taş ocağı ilk sahibi Levent Bodur olup AR 200511 /818 Nolu rusat ile 100 ha alandır ve 29.05.2005 – 29.04.2009 tarihlerini kapsamaktadır. Başvuru 33.363.23 m2 için olup izin alınmış olup saha teslimi28.05 2008 tarihinde yapılmış. Ancak bilahare 12.03 2007 de işletme sahibi tarafından izin iptali istenmiş ve izin iptal edilmiş. Muğla Beton tarafından 17.01.2007 -2017 tarihlerini kapsayan işletme ruhsat alınmış.01.08.2012 tarihli izin talebine (7.104.607 m2 için) Bakanlık 14.03.2013 /330 sayı ile olur vermiş. Saha teslimi ise 15.04 2013 dür ve kısıtlı alan iznidir.”

MÇD Başkanı Kutengin; daha önce de Osmaniye’de maden arama konusunda çalışma başlatıldığını fakat daha önceki işletmeci tarafından ekonomik ve verimli bulunmadığı için iznin iptal ettirildiğini ifade etti. Kutengin; ”dikkat edilecek husus, şimdi durmuş olan çalışmalara ait alınan bu izinlerle ileriki tarihte daha geniş alanlarda çalışma yetkisine sahip olma hakkının elde edilmiş olunmasıdır” dedi.

 

 

 

 

Kutengin sözlerine şöyle devam etti;

“Çevre katliamına sebep olan bu gibi izin ve ruhsatlar,1.derece de sit alanını işgalleri, izin veren kaynakları zaten bilinmektedir. Çevre mücadeleleri resmi onaylara rağmen sivil toplum örgütlerinin, derneklerin protestoları ve kurumların ve yönetimlerin yasal yollara başvurup iptal davaları ile önlenebilmiştir. MÇD Olarak gücümüz nispetinde bu gibi çevre olumsuzluklarına karşı mücadele etmekteyiz. Asparan Taş ocağı çevreye duyarlı kişi ve kurumların baskıları ile durdurulmuştur. Taş Ocağı durdurulması ile ilgili ve emeği geçen İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, Kadem Mete, Doğan Tugay’ teşekkür ederiz. MÇD Olarak birçok çevre tahribatı ile mücadele edilmektedir. Bakanlıklar dahil kurumlara tarafımızdan yapılan itirazlar, duyurular, Sitemiz yazışmalar Bölümünde yer almaktadır. Dileğimiz herhangi bir çevre olumsuzluğu duyulduğunda Çevrecileri duyarsızlıkla suçlama ‘Neredesiniz Çevreciler’ veya ‘olamaz yaptırmayız’ yerine halkın gözü kulağı olan basınımız ile birlikte haberleşerek hep birlikte konunun üzerine giderek mücadele vermektir.”

 

Bu haber 4195 defa okunmuştur.

2013-07-08 09:12:56


Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Bu habere yorum yapın
Adınız Soyadınız
E-Mail
Konu
Mesaj
 
Kategorisindeki Diğer Haberler
Çağdaş Marmaris © 2009-2012. All rights reserved. Öznet Design Studio
Yazar Girişi