Kuyumcular kalite çıtasını yükselttiler

Marmaris Ticaret Odası, ve HRD (Hoge Raad voor Diamant) Yüksek Elmas konseyi işbirliğiyle gerçekleşen Marmaris Kuyumcular Derneği’ne üye kuyumcuların pırlanta eğitimi bitti.  Geçtiğimiz gün Marmaris Ticaret Odası’nda gerçekleşen sertifika töreni sonrası diplomalarını alan kuyumcular Akademik kariyere sahip oldular. Sertifika töreninde konuşan Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal; " Eğitimlere Marmaris Ticaret Odası olarak çok büyük önem verdik. HRD Antwerp firmasıyla birlikte kuyumcularımıza yönelik eğitim verildi. Bu eğitimlerin sektöre katkı verecek. Umarız sektör eski yıllardaki satış potansiyeline kavuşur ”dedi.   Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Malik Yavuz da konuşmasında ; " Temel pırlanta eğitimi, sertifikalı pırlanta eksperliği, mücevher satış eğitiminin detayları ve laboratuar ortamında teorik bilgiden daha çok pratik görsel bilgiyle eğitim yapıldı.   Özel mikroskoplar, ışık skalaları ve 200'e yakın farklı özelliğe sahip pırlantalar Belçika ve İstanbul ofislerinden Marmaris'e taşınarak görsel eğitim açısından da bir şölen yaşandı" dedi. Amacımız tüm sektöre kalite eğitiminin verilmesi" dedi. Marmaris Kuyumcular Derneği Başkanı Erol Sandıkcıoğlu, ise konuşmasında, alınan eğitimlerin sektör temsilcilerinin güvenilirlerini arttırdığa dikkat çekti. 

Marmaris Ticaret Odası, ve HRD (Hoge Raad voor Diamant) Yüksek Elmas konseyi işbirliğiyle gerçekleşen Marmaris Kuyumcular Derneği’ne üye kuyumcuların pırlanta eğitimi bitti.  Geçtiğimiz gün Marmaris Ticaret Odası’nda gerçekleşen sertifika töreni sonrası diplomalarını alan kuyumcular Akademik kariyere sahip oldular. Sertifika törenine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Başkan Yrd. Serhan Dinçer, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Malik Yavuz, Fatih Kaplan, HRD Atwerp Türkiye Genel Müdürü Mehmet Can Özdemir, Gold Link Yöneticisi Marmaris Kuyumcular Derneği Başkanı Erol Sandıkcıoğlu eğitim gören kuyumcular  katıldı.

 

Sertifika töreninde konuşan Mehmet Baysal" Marmaris Ticaret Odası olarak bir ilke daha imza attıklarını belirterek şöyle konuştu; " Eğitimlere Marmaris Ticaret Odası olarak çok büyük önem verdik. Geçen dönemde almış olduğumuz karar doğrultusunda HRD Antwerp firmasıyla kuyumcularımıza yönelik eğitim verildi.  Şöyle baktığımızda kuyumculuk sektörünün Marmaris'te 90'lı yıllarda 500 Milyon dolarlık bir ticari hacmi vardı. Fakat bu ilerleyen yıllar da hem dünyadaki global krizden, demde Marmaris'e gelen misafirlerimizin alım gücüyle doğru orantılı olarak sektör bu yıl 180 milyon dolarlık bir ciro hacmine geriledi. Bu kayıpları önleyebilmek ve gelen misafirlerimize sertifikasyon sistemi ile alacakları ürünlerde daha güvenilir olmak adına bu çalışmayı gerçekleştirdik.

Kuyumculara Pırlanta değerinde sertifika

 

Daha sonra Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Malik Yavuz da  Marmaris Kuyumcular Derneği üyeleri için düzenlenen "Pırlanta temel eğitimi" hakkında bilgi verdi.

 

Yavuz; " Dünya ve Türkiye'nin en güvenilir pırlanta sertifikasyon firması olan HRD Antwerp firması tarafından Marmaris'te Pırlanta temel eğitim kursunun yapılmış  olmasıdır. Temel pırlanta eğitimi, sertifikalı pırlanta eksperliği, mücevher satış eğitiminin detayları laboratuar ortamında teorik bilgiden daha çok pratik görsel bilgiyle eğitim yapıldı.   Özel mikroskoplar, ışık skalaları ve 200'e yakın farklı özelliğe sahip pırlantalar Belçika ve İstanbul ofislerinden Marmaris'e taşınarak görsel eğitim açısından da  bir şölen yaşandı" dedi. Amacımız tüm sektöre kalite eğitiminin verilmesi" dedi.

 

 

HRD Antwerp Türkiye Genel Müdürü Mehmet Can Özdemir de; Yüksek kalitenin bir sonucu olan mücevher raporları son tüketicilerin güveninin sağlanması ve geliştirilmesinin önemi vurgulanarak, kalite ve verimliliğin artırılması için eğitimlerin yapıldığını ifade ederken, “Turistik ilçemizde pırlanta satışlarının yükselmesi ve güvenilirlik adına yapılan bu eğitimler bölgede bir ilk. Daha sonra diğer ilçe ve illerde de eğitimlerimiz devam edecek.”dedi.

 

Marmaris Kuyumcular Derneği Başkanı Erol Sandıkcıoğlu, ise konuşmasında,

alınan eğitimlerin sektör temsilcilerinin güvenilirlerini arttırdığa dikkat çekerken, “sektör temsilcileri bilmedikleri çok şey öğrendi.” Bu eğitime katkı koyan herkese teşekkür ederim.” Şeklinde konuştu.

Kurslara katılan sektör temsilcileri de,  eğitimde bilmediklerini çok şeyi öğrendiklerini ifade ederlerken, bu eğitimi almaktan son derece mutlu olduklarını, bu eğitimi sağlayan başta Marmaris Ticaret Odası ve tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ettiler.

Tören sonunda Sertifika alırken kep giyen eğitime sektör temsilcileri toplu hatıra fotoğrafı çektirirken, keplerini havaya attılar.

 

Bu haber 3462 defa okunmuştur.

2013-11-30 09:59:57


Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Bu habere yorum yapın
Adınız Soyadınız
E-Mail
Konu
Mesaj
 
Kategorisindeki Diğer Haberler
Çağdaş Marmaris © 2009-2012. All rights reserved. Öznet Design Studio
Yazar Girişi